Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
^POWRÓT NA GÓRE

Licznik odwiedzin

034766
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Poprzedni Tydzień
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Od Początku
36
30
180
34379
448
955
34766

Your IP: 3.80.38.5
Server Time: 2019-02-16 07:56:02
tabliczka 
     Wieś Łęki Dukielskie położona jest w uroczej przełęczy pośród wzgórz krainy Dołów Jasielsko-Sanockich na pograniczu Płaskowyżu Kobylan i Garbów Iwonicza. Okolica znana jest z pięknego i urozmaiconego krajobrazu. Zabudowa wsi rozciąga się w dwóch pasmach po obu stronach potoka płynącego środkiem przełęczy. Część budynków położona jest na wzniesieniach po obydwu stronach wsi tworząc przysiółki: Pałacówka, Łazy i Myszkowskie. Od strony północnej wieś sąsiaduje z Bóbrką - kolebką przemysłu naftowego. W kierunku południowym od Dukli oddziela ją pasmo wzniesień z największym wzgórzem Franków, znanym z ciężkich walk w okresie wyzwolenia w 1944 r, zwanym inaczej Wzgórzem 534 lub "krwawym wzgórzem".

Dawniej jedną z najgroźniejszych klęsk żywiołowych były pożary. Gęsta zabudowa palnych, krytych strzechą domostw, sprzyjała powstawaniu i szerzeniu się pożarów stanowiąc trudny do opanowania żywioł. W zaborze austriackim ubezpieczeń państwowych od ognia nie było. Działały wprawdzie prywatne agendy ubezpieczeniowe "Wisły" i "Florianki", ale na ubezpieczenie mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Dostrzegając społeczną potrzebę samoobrony, działacze Kółka Rolniczego za jeden z ważniejszych celów postawili sobie ideę założenia straży ogniowej.
Na podstawie przekazów pierwszych członków OSP oraz "Krótkiej kroniki o powstaniu OSP" Jana Czajkowskiego /prezesa OSP w latach międzywojennych/ należy przyjąć, że Ochotnicza Straż Pożarna w Łękach Dukielskich została założona w 1906r. z inicjatywy ówczesnych członków Kółka Rolniczego oraz ks. Leona Kruszyny z Kobylan. Najwcześniejszym dokumentem potwierdzającym fakt istnienia OSP w Łękach Dukielskich jest "Kronika szkolna" w której początkowych fragmentach z 1909 r. czytamy: "... W Łękach znajdują się także: Kasa Raiffeisena i Ochotnicza Straż Pożarna..."
Na złotą listę pierwszych członków OSP wpisali się następujący druhowie:
Antoni CYPARA, Antoni CZAJKOWKI, Józef FRUGA, Wojciech GUZIK,
ANDRZEJ CHOMENTOWSKI, Wojciech KOŁACZ, Wojciech KUBASZCZYK,
Antoni NAWROCKI, Józef NAWROCKI, Błażej WIERDAK ,
Franciszek WIERDAK , Bartłomiej WOJNAROWSKI, Paweł ZAJCHOWSKI,
Stanisław ZAJDEL, Franciszek NAWROCKI /naczelnik OSP od 1906 do 1914 r./
Początkowo wyposażenie jednostki w sprzęt do walki z pożarami było bardzo słabe i ograniczało się do wiader, drewnianych konewek, osęk na długich styliskach, toporów itp. Dopiero po uzyskaniu funduszy z zabaw, przy pomocy finansowej Kółka Rolniczego i małym wsparciu agend ubezpieczeniowych "Wisły" i "Florianki" w 1908 r. została zakupiona sikawka ręczna, którą umieszczono na wozie konnym. Do przechowywania sprzętu gaśniczego służyła drewniana szopa wybudowana przez strażaków w miejscu dzisiejszej drogi Chomentowskich, Zachowały, się tylko nieliczne przekazy z tego okresu o udziale jednostki OSP w akcjach gaśniczych. Jedna z nich szczególnie zachowała się w pamięci strażaków. Był to bardzo groźny pożar w Kobylanach w 1910 r., który strawił kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych. Straż pożarna z Łęk znacznie przyczyniła się do opanowania tego pożaru. Jako wyróżnienie za tą akcję otrzymała od zarządu ubezpieczeń "Wisły" i "Florianki" 9 mundurów, hełmów strażackich i pasów bojowych. Był to bardzo kosztowny i okazały sprzęt.
Niestety, do obecnych czasów nie zachował się ani jeden egzemplarz tego sprzętu. Drugi wielki pożar, w którego gaszeniu brała udział ówczesna jednostka OSP miał miejsce w przysiółku Myszkowskie, gdzie spłonęło 5 budynków mieszkalnych. W tym czasie grono strażaków zwanych wówczas "fajermanami" powiększyło się i zdobywało coraz większe umiejętności poprzez udział w akcjach gaśniczych oraz ćwiczeniach. Nazwiska dalszych członków OSP nie są jednak znane.
Ten okres działalności strażaków ochotników został przerwany w 1914. r. w związku z wybuchem I wojny światowej.
Po I wojnie światowej nastąpiła zmiana warty w strażackich szeregach. W 1922 r. Tomasz NAWROCKI po odbyciu 5-tygodniowego przeszkolenia pożarniczego w Krośnie przystąpił do organizowania nowej drużyny strażackiej. W szeregi OSP wstąpiło kilkunastu młodych i energicznych ludzi. I znowu odezwała się trąbka strażacka, na umówiony sygnał strażacy ochotnicy biegli do pożaru, śpieszyli na zbiórki i na ćwiczenia.
Początkowo jednostką OSP kierował Tomasz Nawrocki pełniąc funkcję naczelnika. W późniejszym okresie powołano zarząd, na czele którego stanął prezes - Jan Czajkowski . Stanowisko to zajmował aż do wybuchu II wojny światowej. W 1927 r. Tomasz Nawrocki w związku z wyjazdem do pracy rezygnuje z funkcji naczelnika. W latach, następnych naczelnikami OSP w Łękach zostają kolejno:
- do 1928 r. - Paweł Nawrocki,
- w latach 1928-30 - nauczyciel Adam Wagner / w 1928 r. został przeniesiony do szkoły w Łękach z Odrzykonia, a w 1930 r. odszedł do Węglówki/,
w latach 1930-39 - miejscowy nauczyciel Józef Zajdel.
Z tego okresu zachowały się 2 dokumentalne zdjęcia, na których utrwalone zostały postacie ówczesnych członków OSP.
Pierwsze z nich pochodzi z 1928 r. i wykonane zostało z okazji pełnienia przez jednostkę służby porządkowej podczas wizyty na Podkarpaciu prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Mościcki przebywał wtedy w Krośnie i w Równem, gdzie dokonał otwarcia szybu naftowego nazwanego na jego cześć "Ignacy". Na zdjęciu tym znajdują się w kolejności: stoją: Władysław SAMBOROWSKI, Józef CHOMENTOWSKI, Paweł NAWROCKI, Jakub NAWROCKI, Antoni KRĘŻAŁEK,
siedzą: NN - kuzyn Wagnera, Jan KRĘŻAŁEK, Adam WAGNER /naczelnik/ Andrzej JASTRZĘBSKI. Czesław KREŻAŁEK.
1928
Drugie zdjęcie pochodzi z lat 30-tych. Zdjęcie przedstawia następujących działaczy OSP :
stoją: Józef CYPARA, Józef WEBER , Ignacy CHOMENTOWSKI, Antoni GUZIK, Jakub KRĘŻAŁEK, Franciszek CHOMENTOWSKI, Józef CHOMENTOWSKI, Antoni ZBOROWSK1, Władysław SAMBOROWSKI, Lech WIERDAK, Antoni KRĘŻAŁEK, Jakub NAWROCKI,
siedzą; Marceli KOŁACZ, Józef ZAJDEL /naczelnik/ Władysław WIERDAK, Jan CZAJKOWSKI /prezes/, Stanisław KRĘŻAŁEK /zastępca naczelnika/, Władysław KLECHA,
poniżej: Czesław KRĘŻAŁEK, Paweł NAWROCKI.
1936
Ponadto, do czynnych członków OSP w tym okresie należeli nie wymienieni tutaj: Jan CYPARA, Józef CYPARA, Józef JASTRZĘBSKI, Franciszek KRĘŻAŁEK Władysław NAWROCKI, Leon WIERDAK i inni.
Trudna początkowo sytuacja materialna straży pożarnej powoli się poprawiała. Strażacy wyremontowali sikawkę, umieścili ją na nowym podwoziu konnym, za uzyskane fundusze z imprez rozrywkowych zakupiono węże gaśnicze i ssawne oraz nowe mundury. W miejscu przedwojennej szopy na sprzęt strażacy wybudowali drewnianą remizę krytą blachą, w której mieścił się sprzęt gaśniczy przechowywany uprzednio w domu Franciszka Nawrockiego. We wspomnieniach z lat 1922-39 zachowała się pamięć o udziale straży pożarnej z Łęk w gaszeniu 15 pożarów: w Łękach /7/, Łazach /1/, Równem /2/, Wietrznie /1/, Sulistrowej /3 /, Draganowej /1/. Z pewnością nie jest to kompletna lista, jednakże brak jest na ten temat materiałów źródłowych.
W okresie międzywojennym OSP odgrywała wiodącą role w organizowaniu życia kulturalnego wsi. Wiązało się to z działalnością w OSP nauczycieli Adama Wagnera i Józefa Zajdla, a więc ludzi posiadających wówczas największe wykształcenie. Na dokumentalnych stronicach "Kroniki Szkolnej" znajdują się wzmianki /1926, 1931, 1936/ o udziale strażaków w świętach i uroczystościach wiejskich oraz organizowaniu imprez rozrywkowych. Z inicjatywy straży pożarnej założony został zespół teatralny, który w końcu lat 20-tych został zarejestrowany jako "Teatr i chór włościański". Repertuar wystawianych sztuk był różny; od sztuk o treści religijnej /jasełka/, rozrywkowej począwszy, kończąc na utworach o charakterze narodowym i patriotycznym. Okres międzywojenny nie sprzyjał rozwojowi materialnemu wsi. Jedyną inwestycją podjętą w tym Okresie była budowa szkoły prowadzona w latach 1935-1939. "Kronika szkolna" wymienia nazwiska osób, którzy najbardziej przyczynili się do urzeczywistnienia budowy szkoły. Wśród nich znajdujemy wiele nazwisk strażaków. Również w 12 osobowym komitecie budowy szkoły znalazło się 5 członków OSP: Jan Czajkowski, Józef Cypara, Marceli Kołacz, Tomasz Nawrocki , Władysław Wierdak.
W końcu lat 30-tych członkowie OSP podjęli zamiar budowy nowej, murowanej remizy strażackiej. Rozpoczęto gromadzenie funduszy i materiałów budowlanych. Zamysł ten udaremniła II wojna światowa.
Okres II wojny światowej.
Po wkroczeniu do wsi Niemcy przechwycili dokumenty OSP wraz z wykazami wszystkich strażaków. Działalność straży pożarnej uregulowana została przez przepisy okupacyjne. Strażacy zobowiązani zostali do pełnienia całodobowych dyżurów - informowania okupanta o ruchach partyzantki. W rzeczywistości wielu spośród strażaków brało udział w zorganizowanym ruchu oporu. W ścisłej konspiracji wyznaczeni byli łącznicy, których zadaniem było przekazywanie oddziałom partyzanckim informacji, o pojawieniu się Niemców we wsi lub innych wiadomości przydatnych partyzantom.
Ciężkie to były czasy dla wsi. Drakońskie nakazy kontyngentowe zubożyły wieś okropnie. W jesieni 1943 r. ludność oddała kontyngent 81 wagonów zboża oprócz słomy, siana, jarzyn i ziemniaków. Na roboty do Niemiec wywieziono ponad 100 osób. Opór ludności był duży. Wpadała więc policja nagle i terrorem brano kogo napotkano. Dla większego efektu podpalono nawet dwa domy, których nie wolno było gasić...
Ziemie te były świadkiem krwawych i zaciętych walk. Wieś została wyzwolona 10 września 1944 r., jednakże jeszcze do 15 stycznia 1945 r. znajdowała się w strefie przyfrontowej. Front ustabilizował się na linii Żmigród, Toki, Nienaszów i w tym okresie wieś była jeszcze wielokrotnie ostrzeliwana. Dopiero w styczniu 1945 r. wojska 38 armii
I Frontu Ukraińskiego i I Korpusu Czechosłowackiego po wznowieniu ofensywy odepchnęły wojska niemieckie w kierunku Gorlic i Nowego Sącza.
W okresie wojny cały dobytek OSP uległ zniszczeniu. Rozwalona została remiza, sikawka uszkodzona została pociskiem. Zginęły piękne srebrzyste hełmy strażackie. Do tej pory zachował się tylko jeden mosiężny hełm bojowy, który został przekazany w 2001 r. Prezesowi Fundacji Holenderskiej w dowód wdzięczności za podarowany samochód pożarniczy Magirus.
Straż pożarną trzeba było organizować całkowicie od nowa..
Lata powojenne były dla wsi Łęki Dukielskie okresem wielu inicjatyw społecznych i dużej rozbudowy. Należy podkreślić bardzo duży udział społeczeństwa wsi w realizacji wszystkich tych inwestycji, który według wyliczeń wynosił około 50% ich wartości. Składały się na to zarówno zbiórki pieniędzy i materiałów budowlanych, jak również ogrom społecznej bezinteresownej pracy wszystkich mieszkańców wsi.
Inicjatorem reaktywowania OSP w Łękach Dukielskich w latach powojennych był Paweł NAWROCKI, który w 1946 r. zorganizował jednostkę w następującym składzie:
Józef CHOMENTOWSKI /skarbnik/, Władysław SAMBOROWSKI /sekretarz/,
Józef CYPARA, Edward CZAJKOWSKI, Jan KOŁACZ, Jakub KRĘŻAŁEK,
Leon NAWROCKI, Michał NAWROCKI, Józef PERNAL, Jan SOLIŃSKI,
Józef SOLIŃSKI, Jan SZAFARZ, Tadeusz SZAFARZ, Antoni SZAFARZ, Wojciech ŚWIĄTEK.
Reaktywowanie działalności straży pożarnej odbyło się w oparciu o przedwojenne przepisy Związku Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Prezesem OSP wybrany został Paweł Nawrocki. W grudniu 1949 r. rozwiązano związek, a w następnym roku pierwsza po wojnie ustawa o ochronie przeciwpożarowej wprowadziła nową organizacje straży. Powołano Komendę Główną, Wojewódzkie i Powiatowe Komendy Straży Pożarnych, jak też zniesiono samorząd strażacki /wybieralne zarządy/ powołując w ich miejsce komendy OSP. Komendantem OSP w Łękach Dukielskich mianowany został Paweł Nawrocki.
W 1956 r. w grudniu na krajowym zjeździe delegatów OSP powołano Związek OSP i powrócono do strażackiego samorządu.
W pierwszych latach powojennych OSP nie posiadała żadnego stanu majątkowego. Dzięki uzyskanym dochodom oraz pomocy państwa, w 1948 r. zakupiono mundury strażackie, a w dniu 5.X.1952r.odbyła się uroczystość przekazania jednostce OSP pierwszej motopompy M-200. Sprzęt pożarniczy znalazł swe miejsce w domu komendanta OSP - Pawła Nawrockiego. Tu też odbywały się zebrania organizacyjne OSP oraz zbiórki strażackie. W 1954 r. na terenie mienia wiejskiego /obecnie własność Kółka Rolniczego / wybudowana została drewniana szopa na sprzęt z prowizorycznym warsztatem. Było to rozwiązanie doraźne , bowiem odczuwając dotkliwy brak remizy, strażacy podjęli zamiar budowy obiektu na miarę możliwości i potrzeb OSP Łęki Dukielskie.
Starania o budowę Domu Strażaka podjęto już w 1954 r. , rozpoczynając od gromadzenia funduszy oraz materiałów budowlanych. Punktem zwrotnym dla urzeczywistnienia tych zamiarów staje się rok 1957, kiedy to prezes OSP Paweł Nawrocki zostaje sołtysem wsi oraz prezesem reaktywowanego w 1958 r. Kółka Rolniczego. Dzięki porozumieniu z Kółkiem Rolniczym została zakupiona działka pod budowę remizy. Wykonano dokumentację oraz uzyskano zapewnienie pomocy ze strony władz i PZU. W dniu 8.11.1959 r. ówczesny przewodniczący PRN w Krośnie Antoni Bal dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę remizy.remiza
Uroczystość ta połączona była z przekazaniem dla jednostki OSP nowej motopompy M-800. Motopompa M-200 została przekazana dla nowo powstałej jednostki OSP w Myszkowskim.
Lata budowy Domu Strażaka były również okresem realizacji innych wielkich inwestycji na terenie wsi, wymagających dużego wkładu pracy społecznej ze strony mieszkańców wsi. Pomimo to udział społeczeństwa, a szczególnie wszystkich ówczesnych członków OSP w realizacji tego przedsięwzięcia był bardzo duży i wynosił około 50 % wartości kosztorysowej budynku. Szczególnie dużym zaangażowaniem przy budowie remizy wyróżnili się: Paweł Nawrocki /kierownik budowy/, Józef Chomentowski, Jan Czaja, Edward Czajkowski, Jakub Krężałek, Tadeusz Nawrocki, Władysław Samborowski i wielu innych.
Należy podkreślić przychylność i pomoc w budowie Domu Strażaka ówczesnych władz powiatowych, Komendy Powiatowej Straży Pożarnych oraz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
Wartość kosztorysowa budynku wynosiła 854 tys. zł, w tym :
- dotacja państwowa - 300 tys.zł,
- dotacja PZU - 125 tys.zł,
- wkład społeczeństwa wsi - 429 tys. zł., na który złożyły się; robocizna, zbiorki pieniędzy i materiałów budowlanych oraz fundusze wypracowane przez OSP.remiza i dom ludowy
Dom Strażaka oddany został do użytku w dniu 28 maja 1967 r. Budynek ten służył wszystkim mieszkańcom wsi. Mieściły się w nim: garaże i pomieszczenia magazynowe OSP, Urząd Pocztowy, klub Rolnika. Budynek ten do dziś pełni funkcje Remizy OSP. Obecnie znajdują się tam: Garaże, magazyn, oraz świetlica OSP, siedziba dla KGW, muzeum wsi, oraz siedziba Stowarzyszenia Kulturalno - Rekreacyjnego „Jedność” wraz z zespołem ludowym „Łęczanie”.
Najważniejszą sprawą dla OSP jest utrzymanie sprzętu w sprawności i stałej gotowości bojowej oraz wyposażanie w nowy sprzęt gaśniczy. Z biegiem lat wyposażenie to staje się coraz lepsze.
Do 1969 r. jednostka posiadała na wyposażeniu motopompę M-800, którą przewożono do akcji na przyczepie ciągnika. W dwa lata po otwarciu Domu Strażaka OSP otrzymała pierwszy zastępczy samochód-pożarniczy /samochód ciężarowy marki GAZ/,GAZ
dzięki któremu skrócił się znacznie czas dojazdu do pożaru, zwiększony został również zasięg operacyjny jednostki. Ponieważ jednak był to stary wysłużony samochód trudno było utrzymać go w stałej sprawności. I wreszcie w 1982 r. jednostka otrzymała samochód pożarniczy GBAM - 2/8+8.. Posiadał on autopompę i motopompę o wydajności 800 l/min. oraz zbiornik wodny o pojemności 2.000 l. pozwalający na natychmiastowe przystąpienie do akcji gaśniczej po przyjeździe na miejsce pożaru. Służył on nieprzerwanie w naszej OSP do roku 1997. Jego wiek i coraz większa awaryjność - a przez to nieprzydatność do akcji bojowych - spowodowała, że samochód ten uległ kasacji.woz strazacki
Na jego miejsce jednostka otrzymała wyremontowany samochód tego samego typu ale sprawny technicznie, który służył do końca roku 2003. Pomimo, że był to prawie trzydziestoletni "zabytek" samochód był sprawny technicznie i gotowy w każdej chwili do akcji. Jego sprawność w dużej mierze zawdzięczaliśmy śp. dh. Tadeuszowi Widziszewskiemu, który dzięki poświęceniu i swoim umiejętnościom utrzymywał go w gotowości operacyjnej. Od czasu otrzymania pierwszego samochodu funkcje kierowców- mechaników sprawowali kolejno: Wiesław Fruga, Edward Nawrocki, Aleksander Śliwinski, Aleksander Krężałek, Tadeusz Widziszewski, Mariusz Gniady a obecnie Marek Widziszewski.
W okresie powojennym OSP w Łękach Dukielskich brała udział w kilkudziesięciu akcjach gaśniczych. Przykładowo, od czasu otrzymania samochodu GBAM 2/8+8 strażacy wyjeżdżali wielokrotnie do następujących miejscowości: Łęki Dukielskie, Wietrzno, Faliszówka, Kobylany, Mszana, Równe, Draganowa, Lipowica, Teodorówka, Jasionka, Olchowiec, Iwla, Głojsce, Trzciana, Tylawa, Makowiska, Sulistrowa, Myszkowskie.
Dzięki swojej ofiarności strażacy podczas tych wyjazdów - narażając swoje zdrowie i życie - uratowali dobytek a nieraz i życie ludzi o nieobliczalnej wręcz wartości.rzeszow 03
Ich obowiązkiem jest ciągłe podnoszenie umiejętności i sprawności bojowej jednostki. Praca ta wspierana jest doświadczeniami z udziału w akcjach gaśniczych, a także poprzez ćwiczenia i zawody pożarnicze. Najlepszym sprawdzianem osiągniętego poziomu sprawności bojowej są wyniki zawodów, w których jednostka zanotowała wiele sukcesów. Świadczą o tym liczne dyplomy zdobyte przez męskie, żeńskie i młodzieżowe drużyny OSP. Najcenniejsze sukcesy, o których należy wspomnieć, odniosła żeńska drużyna pożarnicza działająca w OSP w latach 60-tych.Krems4
Drużyna zdobywając kolejno pierwsze miejsca począwszy od zawodów najniższego szczebla, poprzez zawody wojewódzkie /Rzeszów 1968 r./, krajowe /Wrocław, 18.05. 1968 r./ dostąpiła zaszczytu reprezentowania barw Polski na zawodach międzynarodowych w Austrii /Krems, 29.06. - 10.07.1969 r./. Jest to wspólny sukces OSP w Łękach Dukielskich i OSP w Kobylanach, ponieważ od zawodów wojewódzkich występowała drużyna połączona złożona z zawodniczek obu tych jednostek. W skład reprezentacji Polski żeńskiej drużyny pożarniczej weszły druhny z OSP w Łękach Dukielskich; Krystyna Kołacz, Wiesława Klecha, Władysława Reczkowska, Zofia Urban. Z wyjazdu na zawody międzynarodowe ze względów osobistych zrezygnowała druhna Halina Szafarz. W jej miejsce do drużyny weszła druhna Władysława Reczkowska. Do startu przygotowywał, drużynę oficer służby operacyjno-szkoleniowej KPSP w Krośnie płk poż. Mieczysław Prugar w stanie spoczynku.Krems3
Na międzynarodowych zawodach w Austrii dziewczyny wypadły bardzo dobrze. Do pełnego sukcesu zabrakło im odrobiny szczęścia. Punkty karne za zgubioną podpinkę pozbawiły drużynę złotego medalu. Ze stratą ½ punkta zajęły II miejsce za reprezentacją Czechosłowacji.
To wspaniałe osiągnięcie jakie odniosły druhny z OSP w Łękach Dukielskich i Kobylanach było zarazem wielką przygodą dla uczestniczek "wyprawy" do Austrii, które wyniosły z niej niezapomniane wrażenia.
Młodzież w OSP.
Nie było by ciągłości OSP w Łękach Dukielskich, gdyby nie było młodych, którzy ucząc się od swoich starszych kolegów strażackiego rzemiosła, zasilali na przestrzeni 100 lat jej szeregi. Wymiana pokoleń trwała i trwa nieustannie, ale jej formy na przestrzeni tych lat, były różne.
Do początku lat 80-tych młodzież uczyła się pod okiem swoich starszych stażem druhów. Nie było podziału wiekowego w ścisłym tego słowa znaczeniu. Określone formy takiego podziału przybrały realny kształt w początku lat 80-tych, gdy zaznaczył się duży rozwój współpracy OSP z nauczycielami i młodzieżą Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich. Pierwsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza została utworzona już w 1979r.. Do jej powstania przyczynił się konkurs p.n. "Tworzymy powszechny front przeciw-pożarowy" ogłoszony przez Zarząd Główny ZOSP. Do konkursu przystąpił Klub Rolnika prowadzony wówczas przez Marię Kołacz. Spośród młodzieży działającej w Klubie - w porozumieniu z OSP - zorganizowana została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Udział w konkursie zakończył się wielkim sukcesem dla "Klubu Rolnika" - otrzymaniem V nagrody w eliminacjach centralnych. Do tego sukcesu przyczynili się przede wszystkim członkowie drużyny działającej w Klubie: Grzegorz Fruga, Piotr Jastrzębski, Andrzej Kędra, Marek Łajdanowicz, Janusz Pasterkiewicz, Zbigniew Świątek, Piotr Węgrzyn, Zenon Wierdak, Zbigniew Woźniak, Henryk Zborowski, Zbigniew Zborowski, a także ich opiekun pani Maria Kołacz.
W następnych latach, dzięki pomocy ówczesnej pani dyrektor Szkoły w Łękach pani Zofii Trynkiewicz oraz jej męża, nauczyciela i strażaka dh. Zdzisława Trynkiewicza, młodzież szkolna odnosiła liczne sukcesy w eliminacjach gminnych i rejonowych do Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Efektem tej współpracy było założenie w 1984r. dwóch młodzieżowych drużyn pożarniczych – męskiej i żeńskiej.80lat 14
Druhny Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:
Regina BIAŁOGŁOWICZ ,
Małgorzata KASPRZYK ,
Maria KOŁACZ,
Marta KUBAL,
Halina PASTERKIEWICZ,
Bożena SOLIŃSKA,
Małgorzata SZYDŁO,
Irena WIDZISZEWSKA,
Marta WIERDAK.

001
Członkowie  Męskiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:
Bogdan ŁAJDANOWICZ,
Jacek KOSZELA,
Janusz LEŚNIAK
Marian PASTERKIEWICZ,
Krzysztof TRYNKIEWICZ,
Marek WIDZISZEWSKI,
Wiesław WIDZISZEWSKI,
Tadeusz WIERDAK,
Stanisław ZAWADA.
Dodatkowym efektem współpracy były sukcesy odniesione przez młodzież szkoły w eliminacjach rejonowych konkursu wiedzy pożarniczej odbytych w kwietniu 1986r. w Dukli. Reprezentacja szkoły przygotowywana do konkursu przez dh. Zdzisława Trynkiewicza zajęła II miejsce, natomiast indywidualnie zwyciężył Wojciech Pernal. Zespół w składzie: Leszek Jastrzębski, Wojciech Pernal, Maciej Zaforemski oraz indywidualny zwycięzca zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich.
Lata 90-te to również kontynuacja pracy z młodzieżą oraz jej uczestnictwo w zawodach.
6 sierpnia 2000 r. w Równem odbyły się zawody sportowo - pożarnicze jednostek OSP i MDP (Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze) z terenu gminy Dukla.
Jednostka OSP z Łęk Dukielskich wystawiła 3 drużyny: l seniorów, l MDP dziewcząt i l MDP chłopców (15-18 lat).
osp 48
Po oficjalnym ogłoszeniu wyników jednostka OSP z Łęk Dukielskich miała powody do radości, gdyż wszystkie nasze drużyny zajęły wysokie miejsca. Seniorzy miejsce 4-te, MDP chłopców miejsce 3-cie, MDP dziewcząt miejsce 1-sze.
Składy drużyn OSP Łęki Dukielskie
Seniorzy: Tadeusz WIERDAK, Roman PIETRUŚ, Ryszard PIETRUŚ, Jacek WĘGRZYN, Sławomir WĘGRZYN, Norbert CYPARA, Marek DZIADOSZ.
MDP chłopcy:
Sławomir CHOMYCZ, Dariusz WĘGRZYN, Piotr ŚWIĄTEK, Damian KOŁACZ, Michał PLEBANEK, Artur KNUREK, Jacek KAMIŃSKI
MDP dziewczęta:
Anna ŚWIATEK, Katarzyna ŚWIĄTEK, Anna KOGUT, Barbara KOGUT, Katarzyna KOŁACZ, Mariola WIERDAK, Gabriela WIERDAK, Agata JAKUBIK.
07 lipca 2002 r.w Dukli odbyły się zawody sportowo – pożarnicze, gdzie jednostka zajęła 6 miejsce.
27 lipca 2003 r. w Równem odbyły się zawody sportowo – pożarnicze, gdzie jednostka zajęła 5 miejsce.
24 lipca 2005r. do zawodów w Tylawie ponownie wystawiono - nową już zupełnie - drużynę chłopców, która zajęła 2 miejsce. Drużyna występowała w składzie: Sławomir GÓRALCZYK, Tomasz TOMKIEWICZ, Marcin RACZKOWSKI, Tomasz KONOP, Rafał JAKUBIK, Krzysztof CYPARA, Dariusz PASTERKIEWICZ, Wojciech FRUGA, Mateusz JASIŃSKI.
Natomiast drużyna seniorów zajęła 6 miejsce i występowała w składzie : Tadeusz WIERDAK, Sławomir WĘGRZYN, Artur KNUREK, Wojciech KRĘŻAŁEK, Ryszard PIETRUŚ, Dariusz WĘGRZYN, Piotr CYPARA, Marek WIDZISZEWSKI, Dariusz KAMIŃSKI.Zawody OSP 30.06 24
W latach kolejnyh jednostka wielokrotnie wystawiała zarówno drużyny dziewcząt oraz chłopców Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Obserwując zapał i zaangażowanie młodzieży w działalności w zakresie ochrony przeciwpożarowej - druhowie z OSP w Łękach Dukielskich mogą być spokojni o przyszłość swej organizacji wierząc, że ta właśnie młodzież wyrabiając nawyki pracy społecznej i doskonaląc swe umiejętności, godnie zastąpi swoich ojców, w akcjach ratowania mienia i życia ludzkiego oraz przyczyni się, do podtrzymania pięknych tradycji ruchu strażackiego.
Druh stulecia

Paweł Nawrocki
Z historią OSP w Łękach Dukielskich nierozerwalnie związana jest postać
dh. Pawła NAWROCKIEGO.
Do OSP wstąpił w 1925 r. idąc za przykładem ojca - Antoniego Nawrockiego członka-założyciela OSP oraz brata Tomasza Nawrockiego - ówczesnego naczelnika OSP. Po II wojnie światowej reaktywuje działalność jednostki pełniąc funkcję prezesa. W latach 1950-56 jest komendantem, a od 1956 r. prezesem OSP z przerwą w latach 1974-80. Dh Paweł Nawrocki zaangażowaniem w pracy dla swej organizacji, której służył przeszło 70 lat, najwięcej przyczynił się do jej rozwoju i osiągnięć.
Swoje oddanie dla strażackiej służby potrafił przekazać swoim synom, którzy kontynuując bogatą tradycję rodzinną wybrali zawodowo służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej jako oficerowie pożarnictwa. Syn Jan /obecnie nieżyjący/ był aktywnym strażakiem ochotnikiem.
Dh Paweł Nawrocki zasłużył się nie tylko w działalności na rzecz straży pożarnej. W latach 1946-53 i 1957-61 był sołtysem wsi, w latach 1958-72 prezesem reaktywowanego "Kółka Rolniczego" oraz kierownikiem cegielni. Pod jego kierunkiem podejmowanych było wiele inicjatyw społecznych. Wytrwałością w pokonywaniu trudności i uporem niezrażonego społecznika potrafił wyjednać wiele dotacji na cele rozbudowy wsi. Nie szczędził czasu i energii, a nawet własnych środków finansowych dla realizacji wytkniętych celów. Dom dh. Pawła Nawrockiego na przestrzeni lat powojennych służył nieprzerwanie celom społecznym. Mieli go do dyspozycji strażacy do czasu wybudowania własnego obiektu. Do czasu oddania odpowiednich obiektów mieściły się tam kolejno: sklep spożywczy, urząd pocztowo - telekomunikacyjny, wielobranżowa spółdzielnia "Świt", sklep tekstylny, punkt felczerski, siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej, Spółdzielnia Zdrowia z dwoma gabinetami - lekarskim i dentystycznym, mieszkania dla nauczycieli, salon fryzjerski. Jako ceniony majster budowlany Paweł Nawrocki wybudował we wsi 85 domów mieszkalnych, był kierownikiem budowy Domu Ludowego. Prowadził również usługi dla ludności: warsztat stolarski oraz zakład szklarski.
Fakty te same za siebie świadczą o zasługach Prezesa OSP dla rozwoju wsi. Za krótkie jej podsumowanie może służyć artykuł pt. "Dwie wsie" z Nr 1/71 czasopisma "Chłopska Droga", w którym czytamy: "... Ale Łęk Dukielskich nie można sobie wyobrazić bez Pawła Nawrockiego . Prowadzi poletka doświadczalne i hodowlę zarodową... jest również agronomem społecznym. Prócz tego jest jeszcze wszędzie tam, gdzie chodzi o dobre imię rodzinnej wsi. Pierwszy wychodzi do budowy drogi i ostatni schodzi z placu budowy remizy..."
W uznaniu za długoletnie i pełne poświęcenia zaangażowanie w rozwój i umacnianie organizacyjne ochrony przeciwpożarowej, a także wkład w dorobek wsi Druh Paweł Nawrocki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" oraz wpisem do "Złotej Księgi" "Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej województwa krośnieńskiego".
W 1995 r. dh Paweł Nawrocki obchodził jubileusz 70-lecia przynależności do OSP. Ideom pożarnictwa służył nieprzerwanie do końca swoich dni. Odszedł na wieczną służbę w 1996.
roku.80 lat OSP
Z okazji obchodów 80-cio lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej została opracowana monografia OSP, autorstwa inż. St. Nawrockiego, która w dużej części została wykorzystana w niniejszej pracy.80lat 25
W 80 - tą rocznicę swego powstania, 18 maja 1986r. jednostka OSP Łęki Dukielskie w dowód uznania za swoją działalność, otrzymała Sztandar ufundowany przez społeczeństwo naszej wsi. Jest to duże wyróżnienie, ale zarazem i obowiązek jeszcze lepszego pełnienia strażackiej służby. Niestety, samo poświęcenie i dobre chęci strażaków ochotników nie wystarczą. Potrzebny jest nowoczesny i niezawodny sprzęt, bezpieczne umundurowanie i wyposażenie strażaka, aby mógł on spełnić swoją rolę.80 lat remizhv
Dopóki OSP były utrzymywane ze środków Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Krośnie, sytuacja pod tym względem była nie najgorsza. W 1989 roku, w wyniku zmian ustrojowych, Straże Ochotnicze przeszły na utrzymanie samorządów gminnych i sytuacja się odwróciła. Problemy finansowe, z którymi borykała się gmina, dotknęły bezpośrednio OSP. Dlatego lata 90-te były trudne dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Sytuacja zaczęła się zmieniać pod koniec ubiegłego wieku, gdy dostrzeżono realne problemy i zagrożenia w funkcjonowaniu jednostek.
W tych warunkach skromnie obchodzono 90-tą rocznicę powstania jednostki w 1996r.. W Domu Strażaka odbyło się okolicznościowe spotkanie braci strażackiej z burmistrzem gminy p. Zygmuntem Nowakiem. Zostały wręczone okolicznościowe medale zasłużonym druhom oraz był czas na chwilę wspomnień - również z paniami ze wspaniałej drużyny kobiecej lat sześćdziesiątych oraz seniora braci strażackiej dh. Edwarda Czajkowskiego. Nie zapomniano o druhu Pawle Nawrockim, którego - z powodu choroby - odwiedzono w domu z życzeniami i kwiatami.
W naszej jednostce zaczęła następować pokoleniowa "zmiana warty". Ster "rządów" przypadł w udziale młodemu pokoleniu braci strażackiej.
Rozpoczęto energiczne starania o poprawę bytu i wizerunku naszej jednostki. Ciągle stawiano sobie nowe wymagania. I tak :
- w 2000r. został wykonany nowy dach dwuspadowy na budynku remizy, oraz remont pomieszczenia socjalnego /kantorek zarządu/
Wydarzenia 33
-w 2001 roku jednostka otrzymała od Fundacji "Strażacy holenderscy - strażakom polskim" używany samochód strażacki marki Magirus . Dla naszych strażaków było to wielkie wydarzenie,po kilkuletnich staraniach o zmianę - już wysłużonego - dotychczasowego samochodu "Star" 25.
Długa to była batalia, ale dzięki przychylności osób związanych z pożarnictwem min.: Jana Martynkiewicza / oficer PSP w stanie spoczynku/ Wacława Sporniaka /pracownika KMPSP w Krośnie, a zarazem skarbnika Zarządu Powiatowego ZOSP w Krośnie/ i naszemu koledze dh Józefowi Balowi - odwiedziła nas delegacja Fundacji "Strażacy holenderscy - strażakom polskim" z Holandii. Po tym spotkaniu uwierzono, że jest to możliwe ale wiązało się to z ogromną pracą w garażu, gdyż okazało się, że jest on za niski dla samochodu z Holandii. Przystąpiono do obniżenia posadzki betonowej - to jest zburzenia starej posadzki, pogłębienia i wywózki gruzu oraz wylanie nowej. Prace te wykonano przy wielkim zaangażowaniu większej części naszych strażaków.
Wreszcie nastał ten tak oczekiwany dzień, gdy przybyła delegacja strażaków holenderskich w składzie 8 osób z prezesem fundacji Martenem Storm na czele. W dniu 9. 09. 2001r. żona prezesa holenderskiej fundacji Mortena Storma pani Dea Storm wręczyła kluczyki do samochodu ówczesnemu prezesowi naszej OSP Zenonowi Wierdakowi. Były przemówienia zaproszonych gości, gratulacje i podziękowania. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele powiatowych władz ZOSP z wiceprezesem p. Mieczysławem Prugarem na czele, Komendant Miejski PSP w Krośnie mł. bryg. Bogdan Kuliga, burmistrz MiG w Dukli p. Piotr Witkowski oraz przewodniczący Rady MiG Dukla p. Stanisław Kalita, przedstawiciele Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP w Dukli.
- w 2002 roku wykonano remont łazienki,
- w 2003 roku cały wysiłek Zarządu skupił się na załatwieniu wszelkich formalności związanych z uzyskaniem odpowiednich funduszy potrzebnych na remont i modernizację samochodu Magirus otrzymanego od strażaków holenderskich Otrzymany samochód nie posiadał zbiornika wodnego i odpowiedniej zabudowy na sprzęt pożarniczy. Poczyniono starania o sfinansowanie zabudowy zbiornika wodnego, która musiała być wykonana w specjalistycznej firmie. Po zagwarantowaniu 50% kosztów zabudowy przez UMiG w Dukli i otrzymaniu dotacji następnych 50 % środków finansowych z Zarządu Głównego ZOSP w Warszawie, rozpoczęto przetarg, a następnie zabudowę wykonała specjalistyczna firma pod Częstochową / koszt zabudowy wyniósł 31 tys. zł/.
W tym też roku zakupiono : rozdzielacz kulowy, 2 odcinki węża W-52, radiotelefon samochodowy Motorowa GM-360 który pozwolił na ciągłą łączność radiową z Miejskim Stanowiskiem Kierowania w Krośnie, jak i innymi jednostkami podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych.
Dnia 2 maja 2004r. w przeddzień święta św. Floriana samochód został poświęcony po uroczystej sumie, przez ks. proboszcza Alojzego Szweda.
- w styczniu 2004 r. wprowadzono do podziału bojowego po modernizacji samochód Magirus o oznaczeniu pożarniczym GBA 2/40, natomiast wyeksploatowany samochód Star został przekazany dla Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy –licytacja tego samochodu odbyła się w styczniu na rynku w Krośnie,
- wykonano malowanie posadzki w boksie garażowym,
- z rozdzielnika ZG ZOSP w Dukli otrzymano – ubrania specjalne popularne UPS- 6 kpl., oraz nową pompę pływającą Niagara, która jest niezawodna podczas wypompowywania wody z zalanych piwnic i innych pomieszczeń, oraz uzupełniania zbiorników wodnych w samochodach pożarniczych podczas akcji gaśniczych. Pozyskano także hełmy PH-5 rękawice specjalne, ubrania koszarowe, obuwie specjalne gumowe, oraz wiele drobnego sprzętu pożarniczego i wyekwipowania osobistego strażaka.
- w 2005r. wykonano odwodnienie remizy / po wyburzeniu starej płytki odbojowej/, położono korytka ściekowe, ułożono krawężniki.
w 2006 r. wykonano zaplanowaną wcześniej wymianę instalacji elektrycznej w budynku remizy i odnowienie elewacji wewnętrznej garażu jak i w pomieszczeniach socjalnych. Wykonano wymianę bram garażowych oraz elewacje na zewnątrz budynku remizy. Jest to rok szczególny-100 lecie powstania jednostki.
w 2007 r. jednostka zostaje gospodarzem zawodów gminnych. Wystawia 3 drużyny. MDP Chłopców-2 miejsce, Kobiety C -1 miejsce, Seniorzy A -2 miejsce.
Miesiąc wcześniej uczestniczy gościnnie na zawodach w Kobylanach i Słowacji.
w 2008 r. budynek remizy zostaje wyposażony w centralne ogrzewanie. Wykonano również remont łazienki. Kobiety startują w zawodach powiatowych- zdobywają 2 miejsce.
W 2010 r. zostaje powołany JOT- Jednostka Operacyjno Techniczna. Działania maja na celu, podniesienie sprawności operacyjnej straży pożarnej, aby w razie zdarzenia akcja była przeprowadzona sprawnie i zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa a każdy strażak-ratownik posiadał odpowiednie wyszkolenie. Jednostka bierze udział w ogólnopolskiej pielgrzymce strażaków na Jasną Górę.
W kolejnych latach jednostka została wyposażona w pompe szlamową Honda WT30X która zastąpiła wysłużoną pompę PO-5. Agregat prądotwórczy oraz najaśnice, udało się również pozyskać pilarki spalinowe do drewna, srodki ochrony indywidualnej strażaka i inny drobny sprzęt
Ochotnicza Straż Pożarna w Łękach Dukielskich zawsze była i jest gotowa nieść pomoc drugiemu człowiekowi, ratować dobytek ludzki i chronić przyrodę. Tylko w ostatnich latach strażacy:
- wielokrotnie brali udział w gaszeniu palących się traw i zarośli w Łękach Dukielskich, przysiółkach Łazy i Pałacówka, Makowiskach, Sulistrowej, Kobylanach, Głojscach i Wietrznie,
- gaszą pożary domów w Łękach Dukielskich, Głojscach, Sulistrowej, Teodorówce,
likwidują skutki powodzi w Łękach Dukielskich, Nadolu i Cergowej.
i wiele innych
Jubileusz 100-lecia OSP
25 czerwca 2006 roku Jednostka OSP Łęki Dukielskie obchodziła setną rocznicę swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się wymarszem do kościoła na uroczystą msze św. którą sprawował w intencji strażaków ks. Edward Wołos – były proboszcz i honorowy członek OSP Łęki Dukielskie. We Mszy św. uczestniczyli także: ks. prob. Alojzy Szwed oraz ks. Roman Jagiełło- proboszcz parafii polsko-katolickiej. Po mszy nastąpił przemarsz do centrum wsi.
Tutaj odbyła się cała główna uroczystość która rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości dh. Janusza Litwina V-ce Prezesowi Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, Prezesowi Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie druhowi Januszowi Koniecznemu.
Po podniesieniu flagi związkowej na maszt i odegraniu przez orkiestrę hymnu ZOSP RP „Rycerze Floriana” zabrał głos Prezes jednostki OSP Łęki Dukielskie- Józef BAL. Powitał zgromadzonych gości oraz odczytał historie OSP.
W tym szczególnym dniu dla całej łęckiej braci strażackiej swoją obecnością zaszczycili nas:
Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie -dh. Janusz Konieczny
Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rzeszowie a zarazem Dyrektora biura Terenowego st. asp. Tadeusz Sieniawski
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Krośnie dh. Jan Kilar
Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP st. płk. w stanie spoczynku Mieczysław Prugar
Wicestarosta powiatu krośnieńskiego - Stanisław Koniecki
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie - mł. bryg. Zbigniew Sieniawski
Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie - mł.bryg. Lesław Penar
Burmistrz Miasta i Gminy w Dukli - Marek Górak
Przewodniczący Rady Gminy w Dukli - Stanisław Lis
Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dukli - Andrzej Ukleja
Wiceprezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dukli - Wacław Sporniak
Radny Gminy Dukla - Stanisław Węgrzyn
Ks. Proboszcz - Alojzy Szwed
Honorowy członek OSP a zarazem były proboszcz parafii - Ks. Edward Wołos
Ks. proboszcz Parafii polsko –katolickiej w Łękach - Roman Jagiełło
Przedstawiciele z Cerniny na Słowacji- starosta -Helena Madzinova, radni - Jan Noga, Ivan Pernac , strażacy - Miroslav Bena , Radovan Spak
Członkinie drużyny kobiecej która reprezentowała OSP na zawodach międzynarodowych- Wiesława Majer, Zofia Urban, Halina Dziadosz, Krystyna Śliwinska, Alina Krężałek
Przedstawiciele organizacji działających w Łękach Dukielskich
sponsorzy i darczyńcy
Został odczytany akt nadania nowego sztandaru, chwilę potem nastąpiła dekoracja jednostki OSP w Łękach Dukielskich „Złotym Znakiem Związku”100 lat osp 57
Następnie odbyło się wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym członkom.
Najwyższe odznaczenie strażackie, „Złoty Znak Związku”, na wniosek Zarządu OSP, w uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej, Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP przyznało dh Nawrockiemu Tadeuszowi.
W uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczono :
„Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa”- dh Chorąży Robert, dh Kołacz Bolesław, dh Szombara Tadeusz, dh Węgrzyn Jacek, dh Widziszewski Marek.
„Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa” -dh Krężałek Wojciech, dh Łajdanowicz Grzegorz, dhPietruś Ryszard, dhWęgrzyn Sławomir.
Oraz wręczono odznaki „Za Wysługę Lat”100 lat osp 62
"W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika, uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć, w realizacji celów i zadań ochotniczej straży pożarnej. Być zdyscyplinowanym, mężnym, ofiarnym w ratowaniu życia i mienia ludzi. Swoim zachowaniem oraz wyglądem godnie reprezentować ochotnicze straże pożarne”.
Tymi słowami członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej złożyli ślubowanie na sztandar jednostki.
Panie, które w 1969 r. reprezentowały nasz kraj na międzynarodowych zawodach sportowo – pożarniczych w Austrii, gdzie osiągnęły ogromny sukces i zdobyły II miejsce, Wiesława Majer, Zofia Urban, Halina Dziadosz, Krystyna Śliwińska i Alina Krężałek zostały poproszone o wystapienie, a Prezes tutejszej jednostki druh Józefa Bala wraz z Naczelnikiem Tadeuszem Wierdakiem, oraz opiekunem i współtwórcą sukcesów kobiecej drużyny pożarniczej w tamtych latach, V-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie płk w stanie spoczynku druh Mieczysław Prugar, wręczyli im okolicznościowe bukiety kwiatów. Dziękujemy paniom i stawiamy ich za wzór bezinteresowności do naśladowania w dzisiejszych czasach.100 lat osp 68
Głos zabrali zaproszeni goście, byli pełni podziwu dla naszych strażaków którzy na przestrzeni wieku, wytrwale, cierpliwie i z honorem trwali na posterunku, ratując dobytek, zdrowie i życie wielu ludzi. Płynęły też gorące życzenia dalszej wytrwałej służby dla dobra społeczności wiejskiej i całego regionu. Nastąpiło zakończenie oficjalnej uroczystości. Dowódca uroczystości wydał komendy do odprowadzenia sztandarów OSP.
    Nie zważając na trudności, strażacy z naszej miejscowości sami podejmują wiele czynów, aby poprawić swoją sytuację. Od 2001 roku wydają i roznoszą własne kalendarze strażackie, które bardzo ratują budżet jednostki i są ogromnym wsparciem w naszej działalności. Pozyskano sponsorów, którzy finansowo wspomagali Jednostkę, a także zorganizowano i współorganizowano kilka festynów dochodowych. Sami druhowie wykonują wiele społecznych prac przy obiekcie remizy celem poprawienia bezpieczeństwa i estetyki obiektu.
W 2005r. nawiązano również kontakt z jednostką Straży Pożarnej w Cerninie (Słowacja).
Członkowie naszej OSP - wraz z pocztem sztandarowym - uczestniczą w wielu uroczystościach, zarówno świeckich, jak i kościelnych w naszej miejscowości, a także na terenie całej gminy.1
Do najbardziej doniosłych wydarzeń tego typu zaliczyć można pełnienie służby porządkowej w czasie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Dukli w czerwcu 1997 roku jak również służba porządkowa podczas poświęcenia nowego kościoła w Łękach Dukielskich przez ks.abp. Józefa Michalika w dniu 07.11.1999r.
Jednostka bierze udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków do Częstochowy.
Jesienią 2002r. nasi druhowie przeprowadzali akcję zbioru płodów rolnych dla Szpitala w Krośnie.
Członkowie naszej OSP chętnie pełnią co roku straż przy Bożym Grobie i uczestniczą w procesjach Wielkanocnych i Bożego Ciała.
5c 04
W oparciu o dotychczasowe doświadczenie możemy być pewni, że dalsze lata działalności OSP przyniosą kolejne osiągnięcia na pożytek rodzinnej wsi i całej gminy.. Ratując dobytek mieszkańców byli wszędzie tam, gdzie było ciężko i niebezpiecznie. Uczestniczyli we wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych wsi - wiele z nich inicjując. Przyczynili się do wzbogacenia i rozwoju życia kulturalnego. Towarzyszyli mieszkańcom wsi w ich radościach i smutkach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Łękach Dukielskich jest organizacją o najdłuższej historii. Nie ma w tej wiosce związku, stowarzyszenia, które chociażby w ograniczonym stopniu mogłoby dorównać w tym względzie OSP. Ludzie w strażackich mundurach wrośli już w pejzaż społeczny wioski i wpisali się na trwałe w zbiorową pamięć kolejnych pokoleń mieszkańców naszej miejscowości.page 31038
W szybkim pochodzie lat i tempie życia często brak czasu na refleksję o strażakach
i idą w zapomnienie ich czyny.
Zazwyczaj strażaków kojarzymy z gaszeniem pożarów i ratowaniem ludzkiego dobytku. Tymczasem ich rola zawsze była znacznie szersza i wykraczała daleko poza tradycyjnie pojęte wykonywanie obowiązków.
Istotnym wyróżnikiem OSP w Łękach Dukielskich było i jest uspołecznienie ich członków. Strażacy mają swój wkład nie tylko w budowie "Domu Strażaka". Wspomagali swoją pracą budowę Ośrodka Zdrowia, Domu Ludowego, dróg, budowę dwóch kościołów itp.. To oni też, szczególnie w pierwszych powojennych dziesięcioleciach, poprzez organizację zabaw, festynów, przedstawień teatralnych, nieśli ludziom godziwą rozrywkę i relaks.
Uczestnictwo w akcjach ratunkowych pozwalało strażakom poznawać skalę ludzkich dramatów. I może właśnie dlatego zawsze cechowała ich wyjątkowa troska o wspólny majątek i aktywność w zapobieganiu pożarom.page 31068
Historia istnienia OSP w Łękach Dukielskich jest tym cenniejsza, gdy uświadomimy sobie, że przynależność do organizacji strażackiej nie dawała żadnych profitów, korzyści materialnych, czy przywilejów. Wprost przeciwnie, wiązało się z dodatkowym wysiłkiem, pracą, a nawet z narażaniem swego zdrowia i życia. Mimo to, w każdym okresie było w OSP liczne grono ludzi, którzy pozostawali jej wierni do końca życia.
Również i w obecnym pokoleniu są strażacy z 60 i 50 - letnim stażem, aktywnie uczestniczący w jej życiu. Weterani, jak też młodzi, wzorując się na poprzednikach, idą godnie przez życie. Wśród strażaków w Łękach Dukielskich nie brak więzów rodzinnych. Można mnożyć przypadki strażackich rodzin, gdzie strażakiem był dziadek, ojciec, a teraz zaszczytną służbę pełni syn, czy wnuk. I to jest najbardziej budujące, pozwala mieć nadzieję, że nie zabraknie przez następne dziesięciolecia kandydatów do tej ciężkiej, społecznej służby.IMG 2532 Medium
Dokumentacja OSP jest bardzo skromna i w pewnych okresach prowadzona niesystemowo. Dlatego też nie jest możliwy rzetelny opis całokształtu naszej działalności. Pominięto wiele faktów i wydarzeń, zapomniano o wielu ludziach, którzy wnieśli niemały wkład w rozwój OSP, a przez to i w rozwój wsi.
Mimo swych braków i ograniczeń, niech ten artykuł będzie hołdem, dowodem pamięci i uznania dla ludzi, którzy w ciągu minionych lat pełnili społeczną służbę dla dobra nas wszystkich.
Funkcję prezesa OSP pełnili:
Jan Czajkowski (około 1922-1939)
Paweł Nawrocki (1946 - 1989) ,
Tadeusz Nawrocki (1989 - 1993) ,
Tadeusz Widziszewski (1993 - 2001),
Zenon Wierdak ( 2001 - 2006 ),
Józef Bal (od 2006 )

Funkcje naczelnika OSP pełnili :
Franciszek Nawrocki (1906-1914)
Tomasz Nawrocki (1922-1927)
Paweł Nawrocki (1927-1928)
Adam Wagner (1928-1930)
Józef Zajdel (1930-1939)
Paweł Nawrocki /komendant OSP/ (1949-1956)
Jan Kołacz (1957-1963)
Edward Czajkowski (1963-1965)
Tadeusz Nawrocki (1965-1972)
Józef Bator (1972-1976)
Edward Nawrocki (1976-1978)
Tadeusz Nawrocki (1980 - 1988)
Stanisław Pietruś (1988 - 1995)
Zenon Wierdak (1995 - 2000)
Zbigniew Woźniak (2000 - IX 2001)
Tadeusz Wierdak (od IX 2001)

IMG 2245 Medium
W opracowaniu wykorzystano:
1. Stanisław Nawrocki, 1906-1986 , 80 lat OSP Łęki Dukielskie, maj 1986 r.
2. Historia OSP Łęki Dukielskie w latach 1986-2006 w opracowaniu Zarządu OSP
3. Materiały własne /dokumenty/ OSP
4. Zdjęcia prywatne ze zbiorów będących w posiadaniu członków OSP
5. Karolina Krężałek, Praca zaliczeniowa „Z dziejów kultury Polskiej”, Łęki Dukielskie 2003.
6. "Powołanie" - gazeta parafialna Łęk Dukielskich
7. „Niedziela” - wydanie przemyskie nr. 48/1999
8. 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej- Henryk Kyc
9. http://www.stowlekidukielskie.dukla.org/osp/ - Henryk Kyc
10. Zdjęcia autorskie strony www.terazkrosno.pl dzięki uprzejmości redakcji
Copyright © 2013. OSP Łęki Dukielskie  Rights Reserved.