Your IP: 54.92.164.184
Server Time: 2018-09-18 23:39:56
Przy jednostkach OSP działają Jednostki Operacyjno-Techniczne, odpowiednik Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP. Osoby wyznaczone do działania w strukturach takiej jednostki muszą posiadać odpowiedni wiek (18-65 lat), posiadać aktualne badania lekarskie, jak również posiadać ukończone szkolenie pożarnicze – odpowiednie do zajmowanej funkcji. Skład JOT po zaalarmowaniu i zebraniu się w remizie, zostaje skierowany w miejsce zagrożenia i bierze bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
FUNKCJONOWANIE JEDNOSTEK
JOT kieruje jednoosobowo naczelnik przy pomocy dowódców niższego szczebla.
Ponosi on odpowiedzialność statutową za przygotowanie do działań, gotowość bojową i sprawność jednostki.
W czasie akcji ratowniczych dowodzi działaniami przy pomocy dowódców załóg.
Naczelnicy powinni na poszczególne kursy i szkolenia typować swoich członków w ten sposób, aby uzyskać normatyw dla odpowiedniej kategorii JOT.
BEZ UKOŃCZENIA KURSKU PODSTAWOWEGO CZŁONEK JEDNOSTKI NIE MOŻE BYĆ DOPUSZCZONY DO DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH.
Członkowie powinni zostać wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i nosić na umundurowaniu bojowym oznaczenia informujące o kategorii JOT i miejscowości będącej jej siedzibą.
Raz w roku powinna odbyć się weryfikacja kwalifikacji członków, przyjęcie nowych ratowników oraz pożegnanie tych,którzy z różnych względów nie przeszli weryfikacji
np. ze względu na stan zdrowia lub wiek .
SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH :
* Naczelników
* Dowódców
*Kierowców
*Podstawowe
* Pierwsza Pomoc
* Ratownictwo chemiczne i ekologiczne
*Ratownictwo Wysokościowe
*Ratownictwo Techniczne (Od 2016 jest zawarte w kursie podstawowym)
*Eksploatacja, obsługa i konserwacja samochodów z drabiną mechaniczną
*Ratownictwo wodne
*Poszukiwawczo-ratowniczych